• Partner24 Sp. z o.o. | ul. Fordońska 87 | 85-719 Bydgoszcz

Microsoft Exchange Online - serwer poczty elektronicznej w chmurze Azure

Microsoft Exchange Online to usługa poczty e-mail i kalendarza klasy biznesowej dedykowana dla firm serwowana w chmurze Azure. Usługa bazuje na klasycznych serwerach Microsoft Exchange z wersji on-promise. Firmy korzystające z chmury Azure nie muszą inwestować pieniędzy we własne serwery, cała infrastruktura potrzebna do bezpiecznej wymiany  informacji w sieci Internet za pośrednictwem poczty elektronicznej serwowana jest przez firmę Microsoft. Klienci uiszczają comiesięczne opłaty abonamentowe zgodnie z wybranym planem taryfowym, który określa poziom usług pocztowych. W zamian otrzymują usługę dostępną z dowolnego miejsca oraz na dowolnym urządzeniu. Administracja serwera jest w gestii klienta usługi, zawiaduje on konfiguracją poprzez interfejs lub z poziomu PowerShell. Administrator przydziela także uprawnienia dla użytkowników w ramach wykupionej usługi w tym zawiaduje dodatkowymi opcjami podnoszącymi poziom bezpieczeństwa, do najpopularniejszych rozszerzeń należą:

  • Azure Information Protection dla Office 365 (AIP) - ochrona danych firmowych poprzez zabezpieczenie dostępu na podstawie zbioru reguł. Funkcja zapobiega przed nieautoryzowanym dostępem do informacji z wewnątrz oraz zewnątrz organizacji wykorzystując mechanizmy kryptograficzne do autoryzacji i autentykacji użytkowników
  • Advanced Threat Protection (ATP)- są to zaawansowane mechanizmy zabezpieczające organizację przez złośliwym oprogramowanie typu zero-day rozszerzające standardowy pakiet ochrony Exchange Online Protection (EOP), który zapobiega przed spamem oraz atakami złośliwym oprogramowaniem na podstawie sygnatur
  • Data Loss Prevention (DLP) - są to mechanizmy znane z wersji on-promise rozwiązania Microsoft, zapobiegające utracie danych na podstawie określonych reguł. Właściwie skonfigurowana funkcja przez administratora usługi zapobiega wyciekom danych takich jak numery kart kredytowych numery PESEL. Opcja powinna stanowić jeden z punktów w polityce RODO.

Usługą Exchange Online może pracować w trybie podstawowym, gdzie poczta w całości dla wszystkich kont firmowych jest przetwarzana w chmurze lub jednym z trybów mieszanych tzn. hybrydowy lub w trybie bramy świadcząc usługi przekaźnika poczty elektronicznej pomiędzy naszym wewnętrznym firmowym serwerem a internetem. 

  • W trybie hybrydowym - część poczty hostowana jest przez Exchange Online w chmurze Azure, część obsługiwana przez wewnętrzny serwer poczty w firmie.
  • W trybie bramy - system Exchange Online stanowi bramę do poczty przychodzącej i wychodzącej z organizacji. Można wykorzystać funkcjonalności związane z filtracją maili do zabezpieczenia naszego wewnętrznego serwera poczty w wersji on-promise

W opisanych trybach mieszanych Exchange Online współpracuje z dowolnym serwerem poczty elektronicznej w firmie, ważne aby serwer wspierał komunikacje w kanale zaszyfrowanym TLS.

Nasza firma jako integrator rozwiązań informatycznych oraz autoryzowany partner Microsoft świadczy usługi informatyczne wsparcia klientów w migracji systemu poczty elektronicznej do Microsoft Exchange Online. Na podstawie audytu IT oraz wymagań klienta szacujemy miesięczne koszty utrzymania usługi po czym przygotowujemy i wdrażamy scenariusz migracji.