• Partner24 Sp. z o.o. | ul. Fordońska 87 | 85-719 Bydgoszcz

vSAN klaster dwuwęzłowy

Infrastruktura hyperconwerygentna

Infrastruktura hyperconwerygentna (HCI - Hyperconvergence infrastructure) oznacza wirtualizację wszystkich konwencjonalnych podsystemów klasycznego środowiska IT W minimalnym zakresie oznacza wirtualizację warstwy obliczeniowej - hyperwizor, przestrzeni dyskowej (SDS - Software Defined Storage) oraz sieci komputerowej. Wirtualizacja, a więc sterowanie programowe podzespołami klasycznego komputera umożliwia wprowadzenie nadmiarowości a przez to lepsze zabezpieczenie maszyn wirtualnych osadzonych na sprzęcie fizycznym. Hyperconwerygencja to także niższe koszty wdrożenia i użytkowania środowiska. Do uruchomienia usługi niezbędne są serwery z odpowiednią ilością dysków twardych, a nie jak w przypadku klasycznego podejścia do wirtualizacji, gdzie dane maszyn hostowanych przechowuje się na wydzielonej macierzy dyskowej. Hyperconwerygencja to również uproszenie struktury IT dzięki wirtualizacji warstwy sprzętowej nie tylko w obrębie mocy obliczeniowej ale także i sieci komputerowej czy przestrzeni dyskowej. Uproszczenie struktury natomiast zwiększa skalowalność rozwiązania.

vSAN

vSAN to rozwiązanie firmy VMWare służące do wdrożenia infrastruktury hyperconwerygentnej. Platforma zawiera w sobie element umożliwiające programowe definiowanie warstwy obliczeniowej, sieciowej oraz warstwy nośników danych. Najczęściej wirtualizatory uruchamiane są na jednej maszynie fizycznej wyposażonej w odpowiednią przestrzeń dyskową. Tak utworzony zasób może stać się elementem klastra, gdzie pozostałe węzły mogą korzystać z mocy obliczeniowej jak i przestrzeni dyskowej. 

Elementy jednej maszyny wirtualnej jak pliki VMDK, plik ustawień, swap itd. zwane są obiektami w ujęciu vSAN. Obiekty można duplikować i rozpraszać po węzłach klastra. Wdrożenie polityki duplikowania danych w obrębie obiektów zabezpiecza maszyny wirtualne przed awarią w przypadku niedostępności jednego z podsystemów hosta maszyny wirtualnej, niezależnie od tego czy będzie to przestrzeń dyskowa czy sieć lub warstwa obliczeniowa. Żonglując parametrami duplikacji oraz rozproszenia po klastrach możemy zbudować odpowiednik klasycznych systemów RAID na poziomie obiektów vSAN.

vSAN klaster dwuwezłowy

Najczęściej spotykanym wdrożeniem usługi vSAN VMWare jest wdrożenie klastra dwuwęzłowego. Jest to relatywnie tanie rozwiązania ponieważ nie wykorzystujemy dedykowanej macierzy danych do przechowywania obrazów maszyn wirtualnych. Całe klaster może składać się z dwóch serwerów wyposażonych w odpowiednią ilość przestrzeni dyskowej. Z racji tego, że klaster posiada jedynie dwa węzły sieć vMotion oraz vSAN mogą być wpięte bezpośrednio w interfejsy sieciowe serwerów bez switchy pośredniczących. W przypadku wdrożenia rozwiązania vSAN opartego jedynie o dwa węzły wymagane jest uruchomienie hosta zwanego światkiem - witness. Host witness wraz z jednym serwerem w przypadku awarii drugiego węzła tworzą kkforum i decydują o dalszej pracy klastra. vSAN Witness może być wdrożony także jako wirtualny  appliance lecz nie może być hostowany na tym sam środowisku o którym ma decydować. W praktyce klastry dwuwęzłowe najczęściej wykorzystuje się w oddziałach organizacji, przez co witness może być zainstalowany na klastrze w centrali firmy.

Wdrożenia i administracja sewerem

Nasza firma świadczy usługi informatyczny w tym usługi wdrożenia i administracji rozwiązań wirtualnych opartych o vmWare oraz Microsoft Server. Świadczymy również usługi administracji serwerami fizycznymi oraz klastrami. Przygotowujemy i przeprowadzamy migrację danych z środowisk fizycznych do klastrów lub chmur obliczeniowych Microsoft Azure.