• Partner24 Sp. z o.o. | ul. Fordońska 87 | 85-719 Bydgoszcz

Wifi 6 generacji 802.11ax

802.11ax

802.11ax zwany wi fi 6 generacji to kolejna odsłona standardu sieci bezprzewodowej. Standard został zaprojektowany w taki sposób aby bezproblemowo obsługiwać większą ilość urządzeń przez jeden punkt dostępowy z wyższymi prędkościami. Standard czerpie z technik wykorzystywanych przez swoich poprzedników jak 802.11ac oraz n. 802.11ax został głównie zaprojektowany do działania w paśmie 5GHz. Wyższe prędkości transmisji sięgające teoretycznie 14Gb/s a praktycznie ok 6Gb/s można osiągnąć dzięki zastosowaniu nowych technologii informatycznych. Do najważniejszych zmian można zaliczyć:

  • Wykorzystanie modulacji OFDMA, jest to modulacja czasowo częstotliwościowa, czyli kanał transmisyjny nie jest jedynie dzielony w czasie dla poszczególnych odbiorców, ale jest także dzielony na pod kanały o różnych częstotliwościach. W efekcie access point nadaje równocześnie dane do różnych odbiorców, co było w poprzednich wersjach standardu sieci bezprzewodowej niemożliwe. Standard 802.11ac oraz wszystkie poprzednie umożliwiały nadawanie jedynie do jednej stacji końcowej w określonej jednostce czasu. Powyższy zabieg znacząco poprawia jakość transmisji szczególnie w środowiskach z dużą ilością odbiorników, które musza walczyć o dostęp do jednego punktu dostępowego.
  • MU-MIMO - wykorzystanie kilku anten nadawczych i odbiorczych w jednym urządzeniu dostępowym umożliwiało nadawanie kilku strumieni danych do jednego odbiornika. Powyższa funkcjonalność dostępna była w poprzednich wersjach standardu jedynie dla transmisji downlink, czyli od punktu dostępowego do urządzenia końcowego. Obecnie urządzenia końcowe także mogą tworzyć więcej strumieni danych z wykorzystaniem kilku anten w celu przesłania sygnału w kierunku od odbiorcy do punktu dostępowego uplink. 
  • Wprowadzenie kodowania 1024 QAM zamiast 256 QAM w porównaniu do standardu 802.11ac oznacza przesłanie 10 bitowego słowa  zamiast 8 bitowego w tej samej jednostce czasu
  • Wprowadzenie standardu WPA3. Wraz z nowymi urządzeniami został wprowadzony nowy zestaw zabezpieczeń transmisji danych oznaczony kodem WPA3. Zabezpieczenia zostały podzielone na dwie główne grupy WPA3-Personal oraz WPA3-Enterprise. WPA3-Personal wykorzystuje algorytmy SAE oraz Dragonfly Key Exchange, które w skrócie zapewniają bezpieczeństwo przesyłania hasła PSK potrzebne do wygenerowania klucza sesji. SAE powoduje, że urządzenia dostępowe odporne są na ataki słownikowe oraz próby odzyskania hasła podczas podsłuchu transmisji. Natomiast WPA3 w wersji dla przedsiębiorstw czyli WPA3-Enterprise nie różni się co do technik informatycznych w stosunku do WPA2. Został jedynie wzbogacony o zbiór wytycznych WPA3-CNSA ustawień i opcji szyfrowania.

802.3bz

Punkty dostępowe sieci bezprzewodowej pracują z coraz wyższymi prędkościami przekraczającymi możliwości standardu ethernet 1Gb/s. Dostarczenie danych do punktu dostępowego za pomocą sieci ethernet wymusza pracę sieci w wyższych prędkościach niż obecnie przyjęte. Dotychczas dostępne były jedynie standardy 1Gb/s oraz 10Gb/s. Ten ostatni wymagał zastosowania okablowania strukturalnego w postaci światłowodu lub kabla ethernet kategorie 6a, co często wiązało się z przebudową infrastruktury. Wprowadzenie nowych standardów transmisji oznaczonych jako 2.5GBASE-T oraz 5GBASE-T ogólnie znanych pod standardem 802.3bz pracujących z prędkościami odpowiednio 2,5 oraz 5 Gb/s zapewnia poprawną współpracę sieci bezprzewodowej z siecią kablową. Nowo powstałe standardy mogą działać w oparciu o infrastrukturę kablową wykorzystywaną dla 1Gb/s.
    
Nasza firma informatyczna Partner24 świadczy usługi projektowania i wdrożenia sieci bezprzewodowej nowej generacji w oparciu o urządzenia znanych firm jak CISCO Catalyst. Proponujemy wdrożenie rozwiązań informatycznych w tym sieci bezprzewodowych dla firm w szczególności dla obszarów produkcyjnych pod systemy magazynowe WMS oraz systemy zarządzania produkcja ERP. Nasza propozycja jest również kierowana dla instytucji z dużą ilością użytkowników jak hotele czy budynki użyteczności publicznej.