Serwery
Wybór rozwiązania serwerowego – między bezpieczeństwem a wydajnością
Serwer stanowi serce sieci informatycznej każdego przedsiębiorstwa. Odpowiada za szybkość przesyłu danych, ale także chroni składowane na nim dane. Jest kluczem do skutecznej i wydajnej pracy w dobie technologicznego postępu. Tym większą wartość ma jego właściwy dobór i odpowiednie dopasowanie do potrzeb firmy.
Za co odpowiadają serwery?
W dobie XXI wieku rozwiązania serwerowe potrzebne są niemalże w każdej gałęzi przemysłu. Z jednej strony są to urządzenia gromadzące i przetwarzające dane, z drugiej są to urządzenia świadczące usługi dla innych urządzeń – zazwyczaj komputerów. Są centralnym punktem każdej infrastruktury informatycznej. To na nich przechowywane są dane, które posiada firma. Jednocześnie są one przez serwer przetwarzane. Dlatego serwerem nazwać możemy przede wszystkim urządzenie – może to być komputer, ale także specjalny sprzęt do tego przeznaczony – który bierze udział w udostępnianiu zasobów. Udostępniać można wiele rzeczy, takich jak pliki, bazy danych – co wydaje się być oczywiste – ale także łącza internetowe. Serwery służą organizacji pracy firmy.
Wybór serwera
Co zatem należałoby wziąć pod uwagę przy wyborze serwera? Kluczowe wydają się dwa aspekty jego pracy. Pierwszym jest bezpieczeństwo. To wydaje się być oczywiste. Serwery służą gromadzeniu, przetwarzaniu i przechowywaniu danych, a więc stanowią istotny element funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Samo bezpieczeństwo, szyfrowanie danych oraz sposób funkcjonowania serwera zależy od jego rodzaju. Wybierając serwer, wybiera się także sposób zabezpieczenia. Drugim czynnikiem jest wysoka dostępność przetwarzania danych przy dużym obciążeniu. Jest to moc rozwiązania serwerowego. Dzięki temu, korzystanie z serwerów jest szybkie i sprawne, nie ma ryzyka zawieszenia, czasowego braku dostępu do danych. Liczba osób korzystających z serwera w jednym czasie, np. w jednym biurze ma wpływ na jego zdolności obliczeniowe. Dlatego wybierając serwer warto zwrócić uwagę na elementy, z których jest stworzony, by dopasować jego szybkość do własnych celów.
Co serwer musi mieć?
Serwer z zasady jest przeznaczony do pracy ciągłej. Do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje zatem nie tylko właściwych komponentów, odpowiadających za szybkość przetwarzania danych, ale także właściwego oprogramowania, systemu operacyjnego lub oprogramowania specjalistycznego. Pełnią one specyficzną, odgórnie ustaloną funkcję. W zależności od wyboru rozwiązania serwerowego, może to być np. zwykłe współdzielenie danych lub zaawansowane operacje na gromadzonych plikach. Wykorzystując właściwe rozwiązania serwerowe, takie jak oprogramowanie do zarzadzania firmą ERP czy program magazynowy WMS, można wykorzystywać serwery do rozporządzania firmowymi zasobami. Istotną rolę w konstrukcji serwera odgrywa zatem szybki i niezawodny dysk twardy lub SSD, głównie te, oparte na SAS, czyli systemowym łączeniu dysków. Maszyna serwerowa powinna mieć dużą pamięć RAM oraz wielordzeniowe procesory, które umożliwią funkcjonowanie serwerów w firmach, przy bardziej wymagających obciążeniach.
Jak wykorzystać serwery dla własnych potrzeb?
Maszyna nazywana serwerem musi być niezawodna. Często powinna być wyposażona w kilka zasilaczy typu hot-plug oraz zasilanie awaryjne. Specjalne powinno być także pomieszczenie, w którym ją umiejscowiono. Wszystko to ma wpływ nie tylko na wydajność działania całego serwera, ale także na trwałość gromadzenia danych firmowych. Zazwyczaj serwer wykorzystuje się poprzez jego dopasowanie do specyfiki danej jednostki. Serwer jest podłączony do sieci szybkim Internetem światłowodowym, co umożliwia mu rozsyłanie zasobów do innych komputerów. Wykorzystanie serwerów w technologii informatycznej musi być poprzedzone analizą i wyborem strategii funkcjonowania. Naszym klientom oferujemy szeroki zakres usług: dostarczamy kompleksowe rozwiązania serwerowe, ale także zajmujemy się przeprowadzaniem audytów obecnych rozwiązań i wskazywaniem kierunków rozwoju.
Wysoka dostępność serwerów
Serwer bądź serwery są centralnym punktem każdej infrastruktury informatycznej. Na serwerach gromadzone są oraz przetwarzane wszystkie istotne informacje, które posiada firma. Dlatego tak ważny jest dobór właściwego rozwiązania zapewniający z jednej strony wysoką dostępność przy dużym obciążeniu jak i bezpieczeństwo gromadzonych informacji. Serwer do prawidłowej pracy potrzebuje odpowiedniego oprogramowania, systemu operacyjnego oraz oprogramowania specjalistycznego pełniącego już określoną funkcję, może to być zwykłe współdzielenie plików jak i zaawansowane Oprogramowanie do zarządzania firmą ERP lub program magazynowy WMS.
Nasza firma dostarcza kompleksowe rozwiązania serwerowe rozpoznawalnych, sprawdzonych marek. Przeprowadzamy audyty istniejących rozwiązań, doradzamy klientowi kierunek rozwoju. Wdrażamy, konfigurujemy oraz administrujemy serwerami Linux, Windows.
Administracja serwerem Linux
W ramach świadczonych usług administrujemy serweram Linux. System operacyjny Linux oraz dystrybucje bazujące na nim to zbiór gotowych rozwiązań do zapewniania podstawowoych potrzeb dla każdej firmy. Serwery Linux uznawane są za jedne z bezpieczeniejszych systemów operacyjnych, a ich bogate możliwości konfiguracyjne sprostają niejednemu zadaniu w firmie. Do najpopularniejszych usług działających na Linuxie można zaliczyć:
- serwer poczty elektronicznej
- serwer plików
- serwer DHCP
- serwer baz danych
- usługa routera
- serwer VPN
- serwer FTP
- serwer WWW
Administracja serwerem Windows
W zakresie naszych kompetencji leży także administracja najpopularniejszym środowiskiem serwerowym, czyli Window Server. Serwery Microsoft są przeznaczone do zaspokojenia potrzeb biznesowych na rozwiązania informatyczne. Za ich pomoca można stworzyć pełne, nowoczesne środowisko informatyczne w firmie. Do najpopularniejszych usług Windows Server, które podlegają administracji należą:
- Usługa Active Directory
- Usługa DHCP
- Usługa Network Policy Service
- Usługi Certyfikujące
- Serwer plików
- Serwer aplikacji
- Serwer pulpitu zdalnego - Remote Desktop
- SQL Server
- Exchange Server
- SharePoint Server
Macierz dyskowa
W każdej firmie powinna znaleźć się przestrzeń do gromadzenia danych. W zależności od koncepcji, czy dana firma korzysta z rozwiązań chmurowych czy decyduje się na utrzymanie własnej infrastruktury IT powinna wybrać macierz dyskowa lub zestaw macierzy do przechowywania danych.
Więcej o macierzach dyskowychMicrosoft Exchange Online - serwer poczty elektronicznej w chmurze Azure
Microsoft Exchange Online to usługa poczty e-mail i kalendarza klasy biznesowej dedykowana dla firm serwowana w chmurze Azure. Firmy korzystające z chmury Azure nie muszą inwestować pieniędzy we własne serwery, cała infrastruktura potrzebna do bezpiecznej wymiany informacji w sieci Internet za pośrednictwem poczty elektronicznej serwowana jest przez firmę Microsoft.
Więcej o serwerze poczty elektronicznej w chmurze Azure - Micrsoft Exchange OnlineSerwer poczty elektronicznej opartej o Linux
Darmowe oprogramowanie systemowe Linux świetnie się nadaje do uruchomienia systemu poczty elektronicznej. Pakiety wchodzące w skład oprogramowania tworzą grupę aplikacji spełniająca wszystkie potrzeby klienta, a jednocześnie nie są obarczone licencjami na oprogramowanie.
Więcej o poczcie elektronicznej w Linux.Administracja serwerami Linux i Windows
Zauważalną tendencją na rynku IT jest migracja usług do chmur obliczeniowych, jednak z technicznego punktu widzenia chmury obliczeniowe czy serwery znajdujące się w firmie wymagają odpowiedniego podejścia jeśli chodzi o administrację serwerami Linux bądź Windows.
Administracja serwerami Linux i Windows